Regulator napięcia w praktyce

W obecnych czasach w każdej rodzinie znajduje się przynajmniej jeden samochód. Jednak często użytkownik ma znikome pojęcie o działaniu samochodu, ograniczając się do tankowania, wymiany oleju czy dolaniu płynu do spryskiwaczy. Dlatego też mało kto ma świadomość, że w jego samochodzie znajduje się takie urządzenie jak regulator napięcia. To bardzo ważny wręcz kluczowy element układu ładownia akumulatora.

Działanie regulatora

Regulator napięcia 230V służy do utrzymania na stałym poziomie napięcia wytwarzanego przez alternator czy prądnice. Prawidłowe działanie można określić, wtedy gdy niezależnie od obrotów silnika wysokich lub niskich napięcie pozostaje takie samo. Dobrym przykładem, aby to sprawdzić, jest wykonanie kilku czynności w tym samym czasie na przykład włączenie świateł mijania, uruchomienie klimatyzacji i podłączenie telefonu do ładowania. Wszystkie czynności wykonane jednoczenie mogą prowadzić do wahań w poziomie napięcia w regulatorze.

Jak sprawdzić, czy regulator działa prawidłowo?

Otóż pierwszym elementem jest włączony silnik, co wydaje się oczywiste. Następnie przy pomocy miernika uniwersalnego lub woltomierza należy sprawdzić, czy z alternatora dochodzi prąd do regulatora napięcia. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie wartości, czyli czy napięcie jest właściwe. Jeśli na tym etapie wystąpił problem, to znaczy, że regulator uległ awarii jednak w przypadku gdy prąd nie płynie z alternatora to znak, że tu jest źródło problemu i nie działa, jak należy.

Zastosowanie regulatora napięcia

Pierwszy regulator napięcia został wynaleziony przez Jamesa Watt’a, wykorzystał go do kontroli prędkości silnika parowego. To był ważny historycznie przełom w rozwoju przemysłu i technologi. Od tamtej pory układy regulacji stały się niezbędnym elementem praktycznie w każdej dziedzinie technologii. Przykłady to między innymi:

  • regulator temperatury centralnego ogrzewania
  • układ ABS w samochodzie
  • ściemniacz
  • regulator obrotów wentylatora
  • automatyczna kontrola ekspozycji w kamerze

To tylko kilka przykładów gdzie możemy spotkać się z układem, jakim jest regulator napięcia 230v, dlatego warto zgłębić temat, jeśli pojawiają się problemy z napięciem lub urządzeniami elektronicznymi.